مرتضی حنانه در ۱۱ اسفند ۱۳۰۱ در تهران متولد شد . پدرش مهندس محمد حنانه ، موسس دبیرستان ایرانشهر بود . پس از پایان دوره ابتدایی به اصرار پدر در هنرستان موسیقی به تحصیل مشغول شد .
در آن زمان ، هنرستان موسیقی ده نفر از موسیقی دانان را از چکسلواکی برای آموزش به هنرآموزان هنرستان استخدام کرده بود که مرتضی حنانه آموختن هورن را زیر نظر رودولف اوربانتس آغاز کرد ‌ ؛ وی بعد ها به عنوان نوازنده هورن اول ارکستر سمفونیک تهران شناخته شد .
با شروع جنگ جهانی دوم‌، هنرستان موسیقی تعطیل شد اما حنانه با کمک علاقه مندان دیگر نظیر غلامحسین غریب و حسن شیروانی و فریدون فرزانه کنسرت هایی به طور آزاد برپا نمود و پس از چندی با پیوستن پرویز محمود به این جمع در سال ۱۳۲۵ ، پایه ارکستر سمفونیک تهران گذاشته شد . در همین سال ها حنانه آفریده معروف خود " سوییت شهر مرجان " را بر روی قصه ای از غلامحسین غریب به پایان برد . شهر مرجان را روبیک گرگوریان با ارکستر سمفونیک تهران رهبری کرد و شهرتی برای آفریننده اش فراهم‌کرد . سال ها بعد این سوییت در شکل نخستین آوازی خود چند بار با صدای فرح عافیت پور و منیره وکیلی در تهران به اجرا در آمد.
در سال ۱۳۳۲ که جشن هزاره بوعلی سینا برگزار شد ، حنانه توانست آثار خود را در حضور شرق شناسانی که برای شرکت در جشن دعوت شده بودند با هم سرایی و ارکستر سمفونیک اجرا نماید و این اجرا چنان مورد توجه حضار قرار گرفت که آقای چرولی سفیر وقت ایتالیا ، بورس هنری آن کشور را در اختیار وی قرار داد و حنانه برای تکمیل تحصیلات و مطالعات خود در رشته های مختلف هنری ، به آن کشور عزیمت کرد .
مرتضی حنانه در مرکز عالی موسیقی واتیکان به تحصیل پرداخت و در خصوص موسیقی مذهبی مقدس ایتالیا پژوهش نمود. موسیقی متن فیلم " عروس دجله " ساخته نصرت الله محتشم را ساخت . در زمان تحصیل در رم‌به همراه حسین سرشار و پروین زرین پور به کار دوبله فیلم های ایتالیایی به زبان فارسی پرداخت .
او پس از برگشت به ایران در سال ۱۳۴۱ توانست ارکستر بزرگ تازه ای به نام "فارابی " بنیاد کند.
حنانه در سال ۱۳۴۵ از طرف رادیوی ایران و بنا به دعوت یونسکو به " تریبون انترناسیونال آهنگسازان رادیو و تلویزیون " اعزام شد و در آنجا قطعاتی از ارتوریو اثر خود را اجرا کرد که از رادیوی ایرلند و سوئیس پخش شد .
موسیقی سریال تلویزیونی "هزاردستان " از کارهای اوست که آن را بر اساس پیش درآمدی در اصفهان از مرتضی نی داوود نوشته است .
مرتضی حنانه روز سه شنبه ، ۲۴ مهر ۱۳۶۸ پس از گذراندن بیماری سرطان ، چشم از جهان فروبست .


تاریخ : 24-7-1396
نویسنده : غزل اسماعیلی

به اشتراک بگزارید

Buffer Digg Facebook Google LinkedIn Pinterest Print Reddit StumbleUpon Tumblr Twitter VK Yummly
مشاوره رایگان