اساتید آموزش دف ما


ساز دف یکی از سازهای قدیمی ایرانی می باشد که در طبقه بندی سازها، جز سازهای کوبه ای قرار می گیرد.ساختار دف متشکل از پوست،چوب و زنجیر است.کلاف اصلی دف بدنه ای استوانه ای شکل از جنس چوب است که در یک طرف آن،پوست حیوانات و یا پلاستیک کشیده شده است.البته بهترین نوع دف،دف اصیل است که با پوست حیوانات ساخته می شود.

دف را با دست چپ می گیرند(افراد چپ دست با دست راست ساز را می گیرند) و با پنج انگشت دست راست(بالا) و چهار انگشت دست چپ(پایین) می نوازند.دف ۴ تکنیک یا حرکت اصلی دارد که با این ۴ تکنیک تمام ریتمهای این ساز را می توان نواخت.تکنیکهای دست راست عبارتند از تم و بک و تکنیکهای دست چپ عبارتند از چپ و زنجیر.بقیه تکنیکهای دف(تقریبا ۲۰ تکنیک دیگر) برای صدادهی و آرایش بهتر این چهار تکنیک اصلی استفاده می شود.

دف یک ساز عرفانی و قابل احترام در اجرای مراسم ذکر و سماع درویشان است.در چند دهه ی گذشته دف از خانقاه ها پا فراتر گذاشته و به عنوان سازی با قابلیت صدا دهی قوی و درخشان در گروه های مختلف موسیقی حضور یافته است.امروزه از دف در گروه سازهای کلاسیک ایرانی و جهانی،گروه سازهای کوبه ای،گروه های دف و حتی ارکسترهای موسیقی کلاسیک خصوصا دوران رنسانس موسیقی استفاده می شود

در هزاره سوم قبل از میلاد ساکنان دره نیل (مصر باستان) در معابد خود هر روز مراسم مذهبی را با صدای انسان و سازهای مختلف از جمله دایره های بزرگ در برابر خدایان متعدد خویش انجام می دادند. در حدود هزار و پانصد سال قبل از میلاد مسیح حضرت موسی نزد کاهنان مصری در علوم و موسیقی تعلیم دیده بود. در آن دوره همراه با سازهائی که نوازندگان می‌نواختند، سازی به نام توف که به احتمال زیاد همان دف می باشد همراهی می کرده است. همچنین به گفته یکی از محققان ترک، در عروسی حضرت سلیمان و بلقیس دف نواخته می شده است. از نشانه های دیگر حضور دف در میان مردم نقشهای حجاری شده دسته ای از نوازندگان در خرابه های باستانی آسوره می باشد که در میان آنان سازهای گوناگون از جمله ساز دف به چشم می خورد که از نظر ساختمان تفاوت چندانی با دف امروز نداشته است. از دیگر آثار، نقش برجسته کاهنان معبدی است که همراه چند نفر دف نواز و چنگ نواز در حال هدیه کردن قربانی خود می باشند.

از این ساز در قاره آسیا بیش از مناطق دیگرجهان استفاده می کنند و هر کشوری به فراخور حال و هوای موسیقی خود، از آن استفاده می کنند.

*کشورهای شمال و شمال شرقی آسیا مثل:چین، ژاپن،تایلند،تایوان و ….

*کشورهای همسایه شمال شرقی کشور ما،کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق مثل: ازبکستان، ارمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و …

*در شرق ایران مثل: افغانستان، پاکستان و …

*کشورهای حاشیه خلیج فارس:بحرین، قطر، عمان و …

*در غرب کشور ما: عربستان، عراق، کویت و … و در شمال غربی کشور:ترکیه

و حتی در کشورهای اروپایی مانند:آلمان، جنوب اسپانیا و آمریکا نواختن دف رایج است؛ و تقریبا در همه این کشورها اصول دف نوازی یکسانی وجود دارد. مگر در مواردی جزئی. مثلا در ازبکستان ساز را در بین دو پای خود می گذارند و با انگشتان دست به نواختن آن می پردازند. یا در عربستان با شیوه دیگری می نوازند که همراه با هلهله و شادی است. ولی آنچه که مسلم است این است که در مناطق دیگر، بخصوص اعراب با محدودیت ریتمی همراه است و نوازندگی آنها تنوع آنچنانی ندارد. اما تنها کشوری که این ساز را به اوج و کمال خود رساند، کشور عزیزمان ایران می باشد؛بطوریکه یکی از سازهای ملی و ارکستری ما محسوب می شود و نت های آموزشی خاص خود دارد و به صورت اصولی آموزش داده می شود و تقریبا در همه مناطق ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

*در مشهد خراسان که به خاطر مهاجرت کردها مخصوصا کردهای قوچان، از ساز دف هم در موسیقی شان استفاده می کنند؛ بطوریکه در موسیقی فولکلور خراسانی هم از ساز دف استفاده می شود.

* در مناطق شمال ایران، در گیلان و مازندران هم از ساز دف استفاده می شود که باز از مهاجرت کردها تاثیر پذیرفته است که در برخی از مناطق گیلان سکنی گزیدند مثل:تالش،گالش، ماسال، رودبار و … که در موسیقی شان از آن استفاده می کنند.

*در مناطق مرکزی ایران همچون تهران،اصفهان،کرمان،شیراز و…از دف به شیوه های مختلف استفاده می کنند و در مناطقی چون اهواز و آبادان نوعی سنت و عرف حاکم است که اگر شخص در دریا غرق شود،عده ای دف نواز در کنار ساحل شروع به نواختن دف می کنند؛زیرا معتقدند که از آن طریق جنازه فرد غرق شده از آب بیرون خواهد آمد. اما آنجا که دف به اوج بلوغ و بلندای شان خود رسیده است کردستان و کرمانشاه است که نام این دو چنان با هم عجین شده که هرکدام یادآور نام دیگری است: دف و کرد.

دف بصورتهای تکنوازی، همنوازی و گروه نوازی در موسیقی کاربرد دارد.آموزش دف دو روش کلی دارد.یکی روش آموزش شفاهی (سینه به سینه) که از طریق شنیدن و تقلید الگوهای ریتمیک صورت می گیرد. و دیگری روش آموزش دف بصورت آکادمیک و از طریق متد و نت.کلاسهای آموزش دف مشق عشق از هر دو روش قدیم و نوین دف نوازی برای آموزش دف استفاده می کند.

مشاوره رایگان